بازي گروهي مافيا

اثر دانینگ کروگر

dunning kruger

💥💥خودبرتربینی یا خودکمتربینی

حتماً همه شما به صورت روزمره يا موردی اين تجربه را داشته ايد که سوار تاکسی ميشويد و در يک مسير طولانی و پرطرفدار از راننده تاکسی تحليل های سياسی ، اقتصادی اجتماعی و گاهاً علمی ميشنويد !!!
شايد برايتان سوال بشود که چرا بعضی ها هميشه راحت و آسان در مورد مسائلی که در آن کمترين تخصصی ندارند ، اظهار نظر کرده و يا راهکار ارائه ميدهند ، آن هم در حضور جمع !!!

يادم ميآد استاد دانشگاهی داشتم که دارای مدارج علمی بسيار بود و با اينکه از نظر سطح علم نسبت به هم رديفان خودش بسيار برتری داشت، اما در بيان مطالب به شاگردانش به مشکلات جدی بر ميخورد ، گاهاً مطالب بسيار پيچيده را آنقدر خلاصه عنوان ميکرد که هيچکس جز خودش اصل موضوع را متوجه نميشد ، بعد ها فهميدم که اين موضوع دليل کاملاً روانشناسی دارد و مطالبی که ايشان بدون توضيح جزئيات و مقدمات برای ما ميگفتند و از نظر ما بسيار پيچيده بود ، از نظر ايشان بسيار پيش پا افتاده و ساده بوده است.

دیوید دانینگ (David Dunning) و جاستین کروگر (Justin Kruger)، روان شناسان آمریکایی، در دسامبر 1999، مقاله ای منتشر کردند با عنوان “ناشی و ناآگاه از آن: چگونه سختی های تشخیص عدم شایستگی یک نفر منجر به ارزیابی مغرورانه خود می شود (Unskilled and unawared of it: how difficulties in recognizing one’s own incompetence lead to inflated self-assessments)”. در این مقاله که در “نشریه ی روان شناسی شخصیت و جامعه” منتشر شد، دانینگ و کروگر حالتی را توصیف می کنند که بعد ها “اثر دانینگ-کروگر” خوانده شد.

اين 2 دانشمند در دانشگاه کرنل آمریکا در طی یک پژوهش در زمینه مهارتهای ارتباطی، کلامی، تصمیمگیری و استدلالهای منطقی به این نتیجه رسیدند که افرادی که در این زمینههای مختلف، توانایی و مهارت ضعیفتری نسبت به دیگران دارند، میزان تواناییهای خودشان را بسیار بیشتر از چیزی که هست تصور میکنند. در حقيقت اين افراد به دليل دانسته های کم دچار اين توهم ميشوند که بسيار ميدانند. نکته جالب این تحقیق دقیقا جایی بود که افراد با مهارت يا دانسته های نسبتا بالا در حوزههای مختلف، توانایی يا دانسته های خود را بسیار پائینتر از چیزی که واقعا وجود داشت ارزیابی میکردند.معمولا افراد متخصص، دشواری و پیچیدگی مهارت خود را دست کم می گیرند و ناخودآگاه احساس می کنند که کاری که برای آنها آسان است برای دیگران نیز آسان است، که این جهت گیری معمولا از ارزیابی نادرست توانایی های دیگران نشئت میگیرد. این برداشت اشتباه و خودبرتربینی یا خودکمتربینی در افراد به اثر دانینگ کروگر معروف است.

👈چرا افراد کم سواد بیشتر احساس دانستن دارند؟

بر طبق اثر “دانينگ-کروگر” برخی افراد هر چه کمتر بدانند فکر ميکنند بيشتر ميدانند و متاسفانه تعداد اين افراد کم نيستند و اين موضوع به عنوان يک خطای شناختی در سطح گسترده اي از افراد وجود دارد.

از آنطرف بسياری از افراد باسواد و کارامد هم با ارزيابی غلط توانمندی ها و سواد خود هم قدر داشتن مهارت ها و سواد خود را نميدانند و هم در انتقال و توسعه آن دچار مشکل ميشوند.

jimmy-page

(اثر دانینگ کروگر- خودکمتربینی)
هیچ گاه دوست نداشتم به دیگران نشان دهم که چطور کار هایم را خلق میکنم ، کمی خجالت آور بود، چرا که همیشه برای خودم خیلی ساده به نظر میرسیدند !
“جیمی پیج – لدزپلین ”

 

 

دلیل رخ دادن این برآورد های بیش از حد، این است که افراد ناشی در این حوزه ها از دو چیز رنج می برند: نه تنها به نتیجه گیری های غلط می رسند و دست به انتخاب های بدی می زنند، بلکه عدم شایستگی آن ها، توانایی فراشناختی (Metacognitive) را که برای فهم عدم شایستگی خود ضروری است، از ایشان می گیرد.
دیوید دانینگ و جاستین کروگر معتقد بودند تخمين نادرست فرد بی لياقت از اشتباه در ارزيابی خود ناشی ميشود و اين در حالی است که تخمين نادرست افراد بالياقت از اشتباه در ارزيابی ديگران نشئت ميگيرد.

خلاصه اینکه، افراد کم دانش و مهارت، توانایی خود را بیشتر از واقعیت، و افراد ماهر و دانشمند، توانایی خود را کمتر از واقعیت تخمین می زنند. واضح است که مخصوصا حالت اول می تواند خطرناک باشد. زیرا افراد بر اساس توهم توامندی خود ممکن است دست به کارهایی بزنند که عواقب پیشبینی نشده ای به دنبال بیاورد. با دانستن این جهت گیری شناختی شایع، بهتر می تواند از گزند آن در خودتان و اطرافیانتان اجتناب کنید
dunning kruger
✅خطرناک ترین فرد کسی است که تنها یک کتاب خوانده باشد

💥اهمیت و کاربرد
مهم‌ترین نتیجه‌ای که از اثر داننینگ کروگر برداشت می‌شود این است که تخمین اشتباه میزان توانایی افراد ضعیف، از خودشان ناشی از سوبرداشت‌های شخصی و نگرش درونی آنها نسبت به توانایی‌هایشان است. به همین دلیل است که یک نفر به راحتی توانایی بزرگترین سیاستمدارها و مذاکره کنندگان را در حالی زیر سوال می‌برد که خودش در خیابان سر جای پارک ماشین نمی‌تواند با یک نفر به یک توافق بالغانه برسد.
گاهی در بازی مافيا هم شاهد هستيم که فردی که ساده ترين اصول انجام بازی را رعايت نميکند چنان معتمد به نفس به تحليل بازيکنان حرفه اي تر از خود ميپردازد که گويی يک روانشناس حرفه اي و بی عيب و نقص هستند. اين افراد به دليل عدم رعايت حرفه اي گری و با شناخت ناشيانه نسبت به خود ، به خود روحيه کاذب ميدهند و همين ميشود که هنگامی که در صحنه رقابت و يا بازی مافيا قرار ميگيرند بعد از يک پيروزی غره و بعد از يک شکست بی طاقت ميشوند. اين بی طاقتی ممکن است کار را به جايی برساند که از بازی مافيا دل زده شوند چرا که با خيلی پيشبينی های آنها جور از آب در نيامده است.
در طرف مقابل برداشت پائین‌تر افراد ماهر و توانمند از لیاقت و شایستگی‌هایشان، بیشتر ناشی از ارزیابی سایرین و تاثیر محیط است. دقت کنيد افراد بايد توانمندی های خود را بشناسند و به خود اجازه ندهند که خود آنها را دست کم بگيرد چرا که اين ساده نگری سبب بروز مشکلات جدی ميشود، به طور مثال گاهاً در بازی مافيا شاهد اين هستيم که يک بازيکن با آگاهی بالاتر نميتواند منظور خود را با بازيکن با آگاهی کمتر برساند و اينکه وی نميتواند صحبت قابل فهم و ساده و قانع کننده را برای فهماندن موضوعی ارائه دهد سبب بروز مشکل ميشود.
پس گاهی دليل نفهميدن مخاطبان در بازی مافيا آنها نيستند بلکه خود ما هستيم که نتوانستيم منظورمان را ساده در حد قابل برداشت توسط آنها بيان کنيم.

insta-image-23

 

💥💥تشخيص اثر :

عزيزان در نظر داشته باشيد وجود اين خطای شناختی در هر فردی ممکن است مشکلات بسيار جبران ناپذيری در زندگی فرد ايجاد کند ، بنده 3 راه برای تشخيص اينکه آيا اثر دانينگ کروگر در ما بلاقوه يا بلافعل به شما ارائه ميدهم:
👈1. بازی مافيا : در بازی مافيا نسبت به توانی که در حال حاضر از خود توقع داريد شرکت کنيد و ببينيد آيا به هدفی که مد نظر داريد ميتوانيد برسيد يا نه
👈2. برنامه ريزی : اهدافی را در نظر بگيريد و برای آنها برنامه ريزی و زمان بندی مشخص کنيد و ببينيد آيا در آن زمان ( نه زودتر و نه ديرتر ) ميتوانيد به آن هدف برسيد يا نه

👈3. اگر در مواردی خودبرتر بينی بالفعل در خود ديديد بدانيد در شما خودکمتر بينی بالقوه وجود دارد و اگر در خود ، خودکمتر بينی بلافعل ديديد بدانيد در شما خودبرتر بينی بلاقوه وجود دارد.

💥💥راهکار متقابل :

✅1. انجام بازی مافيا و سعی در واقع بينی شناخت توانايی های خود و تناسب بندی بين توانايی ها و نتايجی که توقعش را داشته ايم و داريم. خوشبختانه شما ميتوانيد از بازی مافيا به عنوان يک ابزار در جهت از بين بردن اين خطای شناختی در خود استفاده کنيد.سعی کنيد در مورد هر موضوعی که در بازی با آنها برخورد ميکنيد مطالعات گسترده انجام دهيد و اين اطلاعات را با ديگران مطرح کنيد تا جايگاه حقيقی خود راجع به آن موضوع را دريابيد.

✅2. تیم‌هایی که ترکیب شخصیتی متنوع‌تری دارند در برابر اثر داننینگ کروگر مصون‌تر از تیم‌های یکدست هستند. وقتی در یک تیم کاری افرادی با گروه‌های سنی و جنسی متفاوت، با تجربه‌ و شخصیت‌های مختلف باهم همکاری می‌کنند خودبخود اثر منفی داننینگ کروگر خنثی یا کمتر می‌شود.

✅3. استفاده و استناد به معيار های استاندارد و علمی و رفرنس برای ارزيابی و برنامه ريزی ، تاثير بسيار زيادی در پيشگيری از بوجود آمدن اثر دانينک کروگر دارد.

✅4. سعی در بالابردن رشد علمی تيم يا سازمان يا شرکتی که در آن هستيد نيز برای جلوگيری از اثر دانينگ کروگر بسيار موثر ميباشد.
ژاپنی ها يک ضرب المثل دارند که ميگويد اگر ميخواهی جای رييست قرار بگيری باعث پيشرفت وی شو !

✅5. استفاده از رفرنس و بيان آن ( گفته شود که اين گفته من از فلان رفرنس ميباشد ) برای فورم دهی به بحث ها يا تصميمات که نه خود و نه مخاطبينمان دچار اثر دانينگ کروگر نشويم.

در نهايت به نوعی ميتوان گفت شناخت تواناييهايتان موضوعی حساس و سرنوشت ساز ميباشد و چيزی شبيه به اينکه روی يک بند در حال حرکت هستيد و بايد تعادل رو نگه داريد و با شناختی حرفه اي در مورد خود دچار انحراف شناختی در مورد خودتان نشويد.

 

 

 

Comments are closed.